Czyszczenie obuwia z lumpeksu

Jedno z częstszych pytań, które zadajecie mi na Instagramie brzmi:

Nie boisz się kupować butów w lumpeksie?

Jest to dość kontrowersyjny temat, jednak moje zdanie jest niezmienne. Uważam, że nie ma nic złego w kupowaniu butów w lumpeksie, trzeba tylko je w odpowiedni sposób wyczyścić oraz zabezpieczyć. Chciałabym też podkreślić, że kupując np. w sieciówce, również nie mamy pewności, kto przed nami mierzył obuwie.
Dlatego też rady, które Wam tutaj zaprezentuję, tyczą się nie tylko butów zakupionych w lumpeksie, jak również tych ze zwykłej sieciówki.

Rada 1: Najpierw przeczyść całego buta szmatką, która jest delikatnie zwilżona wodą. Następnie, gdy but będzie suchy, możesz użyć czarnej pasty, by odświeżyć jego kolor.

But po lewej stronie jest po czyszczeniu i pastowaniu.
Rada 2: Użyj spreju antygrzybicznego. Ja używam specyfiku, który nie należy do tanich i może barwić środek obuwia, jednak mam wrażenie, że jest efektywniejszy i bardziej mu ufam. Jego przeznaczenie to skóra stopy, jednak ja używam go do obuwia. Wam natomiast polecam wypróbowanie innych specyfików w tym celu. Wiem że jest dość duży wybór m.in. z firmy Scholl.

Specyfiki, których używam do czyszczenia, polerowania,
 pastowania, rozciągania skóry, a także sprej antygrzybiczny.
Rada 3: Zawsze używaj sprejów, które zabezpieczają materiał obuwia oraz nadają im błysk.Ta rada dotyczy nie tylko butów z lumpeksu, ale również z innych sklepów. Ja stosuję najczęściej produkty z CCC, Deichmanna oraz Wojasa.

But po lewej stronie jest po czyszczeniu, pastowaniu, a także 
po nabłyszczaniu. But po prawej jest bez czyszczenia, ale na 
czubku przetarłam go nabłyszczaczem, żeby było widać efekt.
W temacie czyszczenia i zabezpieczania obuwia przed czynnikami zewnętrznymi, chciałabym też wspomnieć o specyfikach, które rozciągają skórę. Czasem zdarza mi się kupić buty, które po wypróbowaniu wydają się delikatnie za małe. Warto w takich sytuacjach korzystać ze spreju rozciągającego. Przed zaaplikowaniem go polecam wypchać czymś buta (lub założyć na nogi), tak aby sprej odpowiednio rozciągnął skórę. 

Jestem pewna, że często się irytujecie, gdy Pani w sklepie obuwniczym proponuje Wam jakiś preparat zabezpieczający. Ja osobiście zauważyłam, że bez odpowiedniej pielęgnacji skóra obuwia może pękać i szybko się niszczyć pod wpływem czynników zewnętrznych. Lepiej więc zainwestować kilkanaście złotych, niż wyrzucić buty do kosza.

@chanel_z_lumpeksu


Popularne posty z tego bloga

Jedwab, czy poliester? Czyli jak rozpoznać tkaninę, gdy jesteśmy w lumpeksie.

Oryginał czy podróbka, czyli jak sobie poradzić ze sprawdzeniem autentyczności.

Najlepszy sposób na pozbycie się brzydkiego zapachu z torebki z second-handu.